سه شنبه 27 مهر 1400  
انتشارات
سه شنبه 11 آذر 1393
 
آثار منتشر شده به همت اداره کل دبیرخانه مرکزی و کمیته های معین مجمع مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور:
 
 
 


 
عنوان: مدیریت سازمان در عصر اطلاعات و دانایی: ضرورت تحقق دولت الکترونیک

مولف: داود شریفیان
ناشر: انتشارات آرون
تاریخ انتشار: دی 1397

 
چکیده: حکمرانی الکترونیک برآمده از عصر اطلاعات و دانایی است. هدف اصلی دولت الکترونیک، پیشران توسعه و خدمت، این است که به بخش دولتی این امکان را بدهد تا بر اساس نیازهای شهروندان به آنان خدمات را به صورتی اثربخش، کارآمد و با کیفیت عرضه کند.اثر حاضر کوشیده است ظرفیت و تسهیلات فراوان ساختاری، نهادی، صف شکن و خدمات ناشی از استقرار دولت الکترونیک را یادآور شود، کارکنان را با طراحی، تفکر نو و رویکردهای جدید برای حل مسایل سازمان آماده کند و شهروندان را به حقوق و انتظارات خود در عصر جدید آگاه سازد

عنوان: چارچوب جامع سامانه اتوماسیون اداری دبیرخانه (الزامات و معیارها)

تهیه و تدوین :اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته فناوری اطلاعات مجمع مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : بهار 1397

چکیده : این مجموعه با عنوان «چارچوب جامع سامانه اتوماسیون اداری دبیرخانه (الزمات و معیارها)» به همت کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجمع مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور تهیه، تدوین و چاپ گردیده است.
در این مجموعه علاوه بر تبیین قابلیت های کاربردی-عملیاتی استاندارد راهبری و مدیریت اسناد، به ارائه توضیحاتی در خصوص انواع استاندارهای دیگر حوزه ها نظیر امنیت، کیفیت و محتوا نیز پرداخته شده است.
شایان ذکر است پس از بررسی پیشینه کتاب شناسی ملی ایران مشخص گردید تاکنون اثری درباره اتوماسیون اداری از منظر امور دبیرخانه چاپ و منتشر نشده است، از این رو مجموعه حاضر با رویکرد مذکور، می تواند حائز اهمیت باشد.

عنوان: شیوه نامه مکاتبات اداری، ویراست جدید


تهیه و تدوین : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته آموزش مجمع مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور

تاریخ انتشارآذر 1394
 

چکیده : درباره مکاتبات اداری کتاب ها و جزوه های آموزشی بسیاری نوشته شده است، اما آن چه که در این کتاب به آن اشاره شده است دارای محتوایی تازه، کاربردی و سودمند برای نظام اداری کشور با رویکرد نامه نگاری الکترونیکی استکه توسط کسانی نگارش شده است که روزانه با مکاتبات، گزارش ها و منابع مکتوب وزارتخانه ها و سازمان های بسیاری سر و کار دارند. این اثر کوشیده است در هوشمندسازی دستگاه های اداری کشور و القای رسالت ملی آنان برای پاسداری از زبان ناب پارسی در حوزه ادبیات رسمی و اداری کارساز باشد.

عنوان: روایتی مستند از اجلاس مجمع عمومی مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری

تاریخ انتشار : آذر 1394 

چکیده: این فیلم روایتگر اقدامات و فعالیت های اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور در طی سال های 1387 تا 1394 می باشد. مجمعی با بیش از 6 سال سابقه که می توان رد پای آن را در تمامی دبیرخانه های وزارتخانه ها، سازمان ها، نهاد های دولتی و استانداری های سراسر کشور مشاهده نمود.

عنوان کتاب: فرهنگ واژه ها و اصطلاحات دبیرخانه


تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته آموزش

تاریخ انتشار : آبان 1393 

در این مجموعه سعی شده است:
مفهوم و معنی بیش از ششصد کلمه را در برگیرد که از منابع متعدد جمع آوری گردیده است. این مجموعه عمدتا حاوی کلماتی رایج در مکاتبات اداری و همچنین تجهیزات و وسایل مورد استفاده در دبیرخانه ها و اصطلاحات مربوط به رایانه می باشد.

عنوان کتاب: بردار تعالی دبیرخانه ها

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته پیگیری و ارزیابی عملکرد و کمیته تلفیق اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : بهار 1392

 
در این مجموعه سعی شده است:
بردار تعالی سازمانی در این کتاب به این منظور طراحی شده است که مدیران و رؤسای دبیرخانه های کشور به توانایی خود ارزیابی دست یابند.

در این کتاب دبیرخانه ها به چهار سطح سنتی، سنتی-الکترونیکی، الکترونیکی و سازمان الکترونیکی تقسیم شده‏ اند


عنوان کتاب: مجموعه پودمان های آموزشی عمومی


تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته آموزش اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : تابستان 1391

 

در این مجموعه سعی شده است:
کلیه پودمان های آموزشی عمومی از بین پودمان های آموزشی مصوب "معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور" که بیشتر در دبیرخانه ها و مدیریت اسناد کاربرد دارد انتخاب شده است.
همچنین تلاش شده است کلیه اسناد بالادستی از جمله نظام جدید آموزش کارکنان دولت به عنوان اسناد مرجع لحاظ شده و ضوابط آن در کیفیت اجرا و ارزشیابی و همچنین سقف ساعات معین شده رعایت گردد.


عنوان کتاب:
شیوه نامه مکاتبات اداری

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته کارشناسی اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار :خرداد 1390


چکیده :
زبان نوشتاری وسیله‏ ای ارزشمند برای تبادل افکار، اندیشه‏ ها، دیدگاه‏ ها و همچنین پیام ‏رسانی، آگاهی بخشی و اطلاع‏ رسانی در گستره‏ای وسیع است. از این رو، داشتن اطلاعات جامع و مفید دربارة عمده‏ ترین مسایل زبان و ادب فارسی و خطوط کلی ویرایش زبانی در متون نوشتاری، به ویژه مکاتبات و نامه‏نگاری ‏های اداری و رسمی امری ضروری است و یکی از نیازهای مهم انسان در جهان امروز آشنایی با اسلوب نگارش و بیان مفاهیم ذهنی به صورت کتبی است.

مؤلفان این کتاب بر آن بوده ‏اند که با انتشار این کتاب سه خدمت به نظام اداری کشور عرضه نمایند: نخست شیوه‏نامه‏ای برای یکسان‏ سازی روش نگارش و انجام مکاتبات اداری فراهم آورند، دوم آن که دستور واحدی برای خط یا همان املاء مکاتبات اداری ارائه کنند و سوم اینکه مهارت یا فن نگارش اداری را برای رسیدن به یک زبان معیار رسمی در مکاتبات اداری تقویت نمایند.

بنابراین، نقطه عزیمت و آغاز نگارش کتاب این بوده که متنی معیار، استاندارد و معتبر برای آموزش و فراگیری مکاتبات اداری تدوین گردد. شکی نیست دربارة مکاتبات اداری کتاب‏ ها و جزوه‏ های آموزشی بسیاری انتشار یافته است اما، آنچه در این اثر تألیف، گردآوری و تدوین گردیده است محتوایی تازه، کاربردی و سودمند توسط دست‏ اندرکاران این عرصه برای نظام اداری کشور است.


امید است این اثر بتواند در القای رسالت ملی برای پاسداری از زبان ناب پارسی در حوزة ادبیات رسمی و اداری مؤثر و کارساز باشد.


عنوان کتاب:
مجموعه پودمان های آموزشی

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته آموزش اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : زمستان 1389

 

مجموعه پودمان‌های آموزشی، محصول کار گروهی است که پس از صرف ساعت‌ ها کار، هماهنگی، نیازسنجی آموزشی و اطلاعاتی و بهره‏ گیری از منابع آموزشی و با در نظر گرفتن پودمان‌های مصوب و مورد تأیید معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور و مرکز آموزش مدیریت دولتی تدوین شده است.

این مجموعه مبتنی بر ضرورت‌ ها، مزیت‌  ها، نیازها و توجه به نقش و جایگاه ویژه هدایت و راهبری مکاتبات و اسناد نظام اداری کشور در راستای تحقق دولت الکترونیک تدوین شده است و با رویکرد آموزشی، پژوهشی و کاربردی منتشر گردیده است، لذا با توجه به نیازهای مدیران دبیرخانه‌ ها، می‌تواند دانش، مهارت، نگرش و انگیزش لازم را برای اجرای دولت‌الکترونیک در آنان ایجاد یا تقویت نماید.

از آنجا که آموزش و به کارگیری یافته‌های آموزشی کارکنان در محیط شغلی نقش به سزایی در موفقیت سازمان‌ ها دارد، مجموعه حاضر در سه سطح مهارتی، تخصصی و تخصصی- پژوهشی براساس «نظام آموزش کارمندان و مدیران دولت» تهیه و تنظیم گردیده است.
 


عنوان کتاب:
استاندارد راهبری و مدیریت اسناد

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور


تاریخ انتشار :تابستان 1389

چکیده: کتاب استاندارد راهبری و مدیریت اسناد، با همت و پشتکار کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور در جهت نیل به هدف اجلاس با مضمون "به سوی دولت الکترونیکی" و با تکیه بر منویات مقام معظم رهبری در سیاست های کلی نظام اداری کشور ابلاغ شده در سال89، علی الخصوص بندهای 15 و 16 آن و به منظور یکپارچه سازی، هماهنگی و استاندارد سازی اتوماسیون گردش مکاتبات، با همکاری مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک ویرایش 2.1 آن برای بهره برداری تهیه و تدوین گردیده است.

این استاندارد از سوی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور طی بخشنامه شماره 35793/200 مورخ 11/7/1389 به تمام دستگاه های اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ گردیده است.

 
 
 
درباره سایت
تماس با ما