سه شنبه 24 مهر 1397  
انتشارات
 
آثار منتشر شده به همت اداره کل دبیرخانه مرکزی و کمیته های معین اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور:
 
 
 

عنوان: روایتی مستند از اجلاس مجمع عمومی مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور.
تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری
تاریخ انتشار : آذر 1394 

این فیلم روایتگر اقدامات و فعالیت های اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور در طی سال های 1387 تا 1394 می باشد. مجمعی با بیش از 6 سال سابقه که می توان رد پای آن را در تمامی دبیرخانه های وزارتخانه ها، سازمان ها، نهاد های دولتی و استانداری های سراسر کشور مشاهده نمود.
نحوه دریافت: لطفا از طریق لینک "ارتباط با ما"، درخواست خود را به دبیرخانه اجلاس اعلام نمایید.

عنوان کتاب: بردار تعالی دبیرخانه ها

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته پیگیری و ارزیابی عملکرد و کمیته تلفیق اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : بهار 1392

 

در این مجموعه سعی شده است:
در این کتاب دبیرخانه ها به چهار سطح سنتی، سنتی - الکترونیکی، الکترونیکی و سازمان الکترونیکی تقسیم شده‏ اند و سعی شده است پس از بیان وی‍ژگی ها و فرایندهای مخصوص هر سطح، مراحل پیشرفت و ارتقا از سطح فعلی به سطح بعدی ذکر شود.
بردار تعالی سازمانی در این کتاب به این منظور طراحی شده است که مدیران و رؤسای دبیرخانه های کشور به توانایی خود ارزیابی دست یابند.


دانلود: بردار تعالی دبیرخانه ها

عنوان کتاب: مجموعه پودمان های آموزشی عمومی

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته آموزش اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : تابستان 1391

 

در این مجموعه سعی شده است:
1- پودمان های آموزشی عمومی در سه سطح مهارتی، تخصصی - پژوهشی با موضوعات اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی، نیازهای سازمانی و مهارت های ضروری برای بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات، تهیه و در قالب یک برنامه کاملا مشخص و مدون تعداد ساعات و روش تدریس، شیوه ارزشیابی هر درس معین گردد.
2- کلیه پودمان های آموزشی عمومی از بین پودمان های آموزشی مصوب "معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور" که بیشتر در دبیرخانه ها و مدیریت اسناد کاربرد دارد انتخاب شده است.
3- تلاش شده است کلیه اسناد بالادستی از جمله نظام جدید آموزش کارکنان دولت به عنوان اسناد مرجع لحاظ شده و ضوابط آن در کیفیت اجرا و ارزشیابی و همچنین سقف ساعات معین شده رعایت گردد.


دانلود: مجموعه پودمان های آموزشی عمومی

عنوان کتاب: شیوه نامه مکاتبات اداری

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته کارشناسی اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار :خرداد 1390

 

زبان نوشتاری وسیله‏ای ارزشمند برای تبادل افکار، اندیشه‏ ها، دیدگاه‏ ها و همچنین پیام ‏رسانی، آگاهی بخشی و اطلاع‏ رسانی در گستره‏ای وسیع است. از این رو، داشتن اطلاعات جامع و مفید دربارة عمده‏ ترین مسایل زبان و ادب فارسی و خطوط کلی ویرایش زبانی در متون نوشتاری، به ویژه مکاتبات و نامه‏نگاری ‏های اداری و رسمی امری ضروری است و یکی از نیازهای مهم انسان در جهان امروز آشنایی با اسلوب نگارش و بیان مفاهیم ذهنی به صورت کتبی است.

مؤلفان این کتاب بر آن بوده‏اند که با انتشار این کتاب سه خدمت به نظام اداری کشور عرضه نمایند: نخست شیوه‏نامه‏ای برای یکسان‏ سازی روش نگارش و انجام مکاتبات اداری فراهم آورند، دوم آن که دستور واحدی برای خط یا همان املاء مکاتبات اداری ارائه کنند و سوم اینکه مهارت یا فن نگارش اداری را برای رسیدن به یک زبان معیار رسمی در مکاتبات اداری تقویت نمایند.

بنابراین، نقطه عزیمت و آغاز نگارش کتاب این بوده که متنی معیار، استاندارد و معتبر برای آموزش و فراگیری مکاتبات اداری تدوین گردد. شکی نیست دربارة مکاتبات اداری کتاب‏ ها و جزوه‏ های آموزشی بسیاری انتشار یافته است اما، آنچه در این اثر تألیف، گردآوری و تدوین گردیده است محتوایی تازه، کاربردی و سودمند توسط دست‏ اندرکاران این عرصه برای نظام اداری کشور است.

امید است این اثر بتواند در القای رسالت ملی برای پاسداری از زبان ناب پارسی در حوزة ادبیات رسمی و اداری مؤثر و کارساز باشد.

دانلود: شیوه نامه مکاتبات اداری

عنوان کتاب: مجموعه پودمان های آموزشی

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته آموزش اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : زمستان 1389

 

مجموعه پودمان‌های آموزشی، محصول کار گروهی است که پس از صرف ساعت‌ ها کار، هماهنگی، نیازسنجی آموزشی و اطلاعاتی و بهره‏ گیری از منابع آموزشی و با در نظر گرفتن پودمان‌های مصوب و مورد تأیید معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور و مرکز آموزش مدیریت دولتی تدوین شده است.

این مجموعه مبتنی بر ضرورت‌ ها، مزیت‌  ها، نیازها و توجه به نقش و جایگاه ویژه هدایت و راهبری مکاتبات و اسناد نظام اداری کشور در راستای تحقق دولت الکترونیک تدوین شده است و با رویکرد آموزشی، پژوهشی و کاربردی منتشر گردیده است، لذا با توجه به نیازهای مدیران دبیرخانه‌ ها، می‌تواند دانش، مهارت، نگرش و انگیزش لازم را برای اجرای دولت‌الکترونیک در آنان ایجاد یا تقویت نماید.

از آنجا که آموزش و به کارگیری یافته‌های آموزشی کارکنان در محیط شغلی نقش به سزایی در موفقیت سازمان‌ ها دارد، مجموعه حاضر در سه سطح مهارتی، تخصصی و تخصصی- پژوهشی براساس «نظام آموزش کارمندان و مدیران دولت» تهیه و تنظیم گردیده است.

دانلود: مجموعه پودمان های آموزشی (قسمت اول)
مجموعه پودمان های آموزشی (قسمت دوم)

عنوان کتاب: استاندارد راهبری و مدیریت اسناد

تهیه و اجرا : اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری، کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات اجلاس مدیران دبیرخانه‏ های نظام اداری کشور

تاریخ انتشار : تابستان 1389

کتاب استاندارد راهبری و مدیریت اسناد، با همت و پشتکار کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور در جهت نیل به هدف اجلاس با مضمون "به سوی دولت الکترونیکی" و با تکیه بر منویات مقام معظم رهبری در سیاست های کلی نظام اداری کشور ابلاغ شده در سال89، علی الخصوص بندهای 15 و 16 آن و به منظور یکپارچه سازی، هماهنگی و استاندارد سازی اتوماسیون گردش مکاتبات، با همکاری مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک ویرایش 2.1 آن برای بهره برداری تهیه و تدوین گردیده است.

این استاندارد از سوی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور طی بخشنامه شماره 35793/200 مورخ 11/7/1389 به تمام دستگاه های اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ گردیده است.

دانلود: بخشنامه استاندارد راهبری و مدیریت اسناد


دانلود: استاندارد راهبری و مدیریت اسناد (نسخه 2.1)
 
 
1
درباره سایت
این سایت به عنوان بزرگترین مرجع نظام مکاتبات کشور بازتاب فعالیت‌ها و دستاوردهای مجمع مدیران دبیرخانه‌های نظام اداری کشور می‌باشد. مجمعی با چندین سال سابقه که میتوان پیامدهای آن را در تمام دبیرخانه‌های وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادهای دولتی و استانداری‌های سراسر کشور مشاهده نمود.
تماس با ما
تهران، خیابان پاستور، اداره کل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری.
کد پستی
1316843311
پست الکترونیکی
dabirkhaneha@iripo.ir